ODTÜ'den ODTÜ, Atıkmatik Uygulaması İle Geri Dönüşümü Eğlenceli Hale Getiriyor

10 Ocak 2020

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, kampüs içinde başlattığı Atıkmatik uygulaması ile; geri dönüşümü hem çekici hem de eğlenceli hale getiriyor. İlk etapta Hazırlık Binası, ODTÜDEN Mağazası önü ve yurtlar bölgesine yerleştirilen ve plastik, metal, cam atıkların geri dönüşümünü sağlamaya yönelik Atıkmatik cihazlarının sayısının artırılması hedefleniyor.

 

Atıkmatik cihazlarına atılan atıkların puana çevrilerek ODTÜDEN mağazasından hediyeler kazanılmasını sağlayan uygulama; Google Play Store ve App Store’dan MaxiLoyal uygulamasının indirilmesini ve “metu” uzantılı mail adresiyle kayıt olunmasını gerektiriyor. Cam, metal ve plastik atıklar otomata atıldıktan sonra otomat ekranında beliren karekodun uygulamanın “okut&kazan” kısmında kullanılmasıyla puan yüklemesi yapılabilecek. Her bir parça atık için; plastikler üç puan, metal olanlar iki puan, cam atıklar ise bir puan değerinde olacak.

 

Uygulamanın dışında; Atıkmatik otomatlarında pil geri dönüşümü de yapılabilecek.

 

Haberin Kaynağı: https://basinda.metu.edu.tr/icerik/odtuden/117/odtu-atikmatik-uygulamasi-ile-geri-donusumu-eglenceli-hale-getiriyor-metus-recycling-application-makes-recycling-fun